Qatar World Cup 2022 schedule- Match dates, group stage, daily start times for games as Ecuador face hosts,

Qatar World Cup 2022 schedule- Match dates, group stage, daily start times for games as Ecuador face hosts,

The 2022 FIFA World Cup starts offevolved on Nov. 21 in what is going to be the primary wintry weather version withinside the records of the competition. The first-class gamers withinside the global will take middle degree in Qatar because the motion runs thru the very last on Dec. 18. Following the draw on April 1 and the intercontinental playoff winners in June in Doha, the entire fit time table is now called the sector is formally entire.

Here is the complete time table:

Group degree time table
Games on Fox, FS1, FS2, Telemundo or NBC Universo may be streamed through fuboTV (Get get entry to now).

Sunday, Nov. 20
Qatar vs. Ecuador, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo

Monday, Nov. 21
England vs. Iran, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Senegal vs. Netherlands, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
United States vs. Wales, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Tuesday, Nov. 22
Argentina vs. Saudi Arabia, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Denmark vs. Tunisia, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Mexico vs. Poland, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
France vs. Australia, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Wednesday, Nov. 23
Morocco vs. Croatia, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Germany vs. Japan, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Spain vs. Costa Rica, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
Belgium vs. Canada, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Thursday, Nov. 24
Switzerland vs. Cameroon, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Uruguay vs. South Korea, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Portugal vs. Ghana, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
Brazil vs. Serbia, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Friday, Nov. 25
Wales vs. Iran, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Qatar vs. Senegal, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Netherlands vs. Ecuador, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
England vs. United States, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Saturday, Nov. 26
Tunisia vs. Australia, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Poland vs. Saudi Arabia, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
France vs. Denmark, eleven 11 a.m. on FS1 and Telemundo
Argentina vs. Mexico, 2 p.m. on FS1 and Telemundo

Sunday, Nov. 27
Japan vs. Costa Rica, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
Belgium vs. Morocco, eight 8 a.m. on FS1 and Telemundo
Croatia vs. Canada, eleven 11 a.m. on FS1 and Telemundo
Spain vs. Germany, 2 p.m. on FS1 and Telemundo

Monday, Nov. 28
Cameroon vs. Serbia, five 5 a.m. on FS1 and Telemundo
South Korea vs. Ghana, eight 8 a.m on FS1 and Telemundo
Brazil vs. Switzerland, eleven 11 a.m. on Fox and Telemundo
Portugal vs. Uruguay, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Tuesday, Nov. 29
Netherlands vs. Qatar, 10 a.m. on FS1 and Telemundo
Ecuador vs. Senegal, 10 a.m. on Fox and Universo
Wales vs. England, 2 p.m. on Fox and Telemundo
Iran vs. United States, 2 p.m. on FS1 and Universo

Wednesday, Nov. 30
Tunisia vs. France, 10 a.m. on Fox and Universo
Australia vs. Denmark, 10 a.m. on FS1 and Telemundo
Poland vs. Argentina, 2 p.m. on Fox and Universo
Saudi Arabia vs. Mexico, 2 p.m. on FS1 and Telemundo

Thursday, Dec. 1
Croatia vs. Belgium, 10 a.m. on Fox and Universo
Canada vs. Morocco, 10 a.m. on FS1 and Telemundo
Japan vs. Spain, 2 p.m. on FS1 and Telemundo
Costa Rica vs. Germany, 2 p.m. on Fox and Universo

Friday, Dec. 2
South Korea vs. Portugal, 10 a.m. on FS1 and Universo
Ghana vs. Uruguay, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Cameroon vs. Brazil, 2 p.m. on Fox and Telemundo
Serbia vs. Switzerland, 2 p.m. on FS1 and Universo

Round of 16
All instances Eastern

Saturday, Dec. 3
Group A winners vs. Group B runners-up, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Group C winners vs. Group D runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Sunday, Dec. 4
Group D winners vs. Group C runners-up, 10 a.m. on FS1 and Telemundo
Group B winners vs. Group A runners-up, 2 p.m. on FS1 and Telemundo

Monday, Dec. 5
Group E winners vs. Group F runners-up, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Group G winners vs. Group H runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Tuesday, Dec. 6
Group F winners vs. Group E runners-up, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Group H winners vs. Group G runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Quarterfinals


Friday, Dec. 9
Quarterfinal 1, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Quarterfinal 2, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Saturday, Dec. 10
Quarterfinal 3, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Quarterfinal 4, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Semifinals


Tuesday, Dec. 13
Semifinal 1, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Wednesday, Dec. 14
Semifinal 2, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Third Place


Saturday, Dec. 17
Semifinal 1 loser vs. Semifinal 2 loser, 10 a.m. on Fox and Telemundo

Final


Sunday, Dec. 18
Semifinal 1 winner vs. Semifinal 2 winner, 10 a.m. on Fox and Telemundo

About the Author: Rubel Hasda

You May Also Like